Sushi Blog

V GUnaGU podávajú bryndzové sushi

Hru John & Yoko s podtitulom sex, sushi, rockandroll uvedú v známom bratislavskom divadle aj v januári. Vďaka Oľge Belešovej (John Lennon) a jej manželovi Masahikovi Shirakimu (Yoko ono) sa u nás sushi dostalo na dosky, ktoré znamenajú svet.

Manželia Masahiko a Oľga sa pred divákov postavia aj v januári. Konkrétne v utorok 29. januára. Lístky ešte sú. Škoda, že sa nedajú objednať elektronicky (treba ísť do pokladne medzi 17.30h a 19.00h cez týždeň).

Ak si hru pozrieme, vraj získame (okrem iných) odpoveď na otázku či existuje aj slovenská mutácia sushi, takzvané bryndzové sushi.

O Masahikovi Shirakim pekne do týždenníka Život napísal gurmán Viktor Klimo.

,,Masahiko Shiraki, pôvodom z Tokia (Aj Sushi je z hlavného mesta Japonska, v čase vynálezu “octovej ryže” sa Tokio volalo Edo, pozn.aut.) sa jedného dňa stal so svojím štúdiom Tatami v bratislavskom Bábkovom divadle naším susedom. Po niekoľkých rozhovoroch prišla, samozrejme, reč na jedlo, kde sa nám zrazu otvoril netušený svet. Neskôr nám v spoločnosti svojej ženy, slovenskej herečky Oľgy Belešovej, ukázal mnoho farieb a chutí, aké sushi môže mať.”

Masahiko v GUnaGU rozhodne ukáže niečo zo svojho nielen hereckého umenia aj vám.


Foto GUnaGU

Ako isto viete, jedným z druhov sushi je maki (sushi zabalené v riase nori, maki zase znamená baliť, rolovať).

Masahiko v Klimovom článku prirovnal maki sushi k našim sendvičom: ,,majú ten istý spoločný základ, ale plnku si môžete zvoliť presne podľa vašej chuti. Do maki sushi nemusíte hneď ukladať najfajnovejšieho lososa, veľmi chutné je napríklad so zeleninou a ďalšími surovinami. V poslednom čase je populárne používať do sushi suroviny z iných kuchýň, napríklad thajskej alebo kórejskej.”


Foto SME, Iris Kopcsayová

Ja som sa dnes dočítal, že Američania do maki sushi dávajú aj ananás, šunku alebo syr. Neviem, čo by nato povedal Masahiko, ale napríklad také California maki (avokádo, uhorka, krab, sushi majonéza) je pochúťka…

Vieme však čo si Masahiko Shiraki myslí o Nigiri sushi a poradil to čitateľom Života v článku Viktora Klima:


foto wikipedia

“Zásadou je konzumovať najprv nigiri zo svetlejších rýb, sú totiž ľahšie stráviteľné ako tmavšie a červené ryby. Nigiri sushi sa vždy pripravuje podľa sezónne dostupných rýb.”

A čo na svojho sushi majstra hovorí jeho manželka a divadelný John Lennon Oľga Belešová?


Foto SME, Pavol Funtál

,,Mne chutí každé dobré jedlo, slovenská, japonská, maďarská, aj vietnamská kuchyňa. Kým som nespoznala Masahika, neochutnala som sushi a on neochutnal bryndzové halušky. A teraz sme to už ochutnali, a keď dostaneme chuť, tak si oboje doma urobíme. “

V rozhovore na atlas.sk prezradila o niečo viac.

Už 29. januára môžete vidieť podarený “sushi párik” priamo na scéne,

keďže sa tam chystám, možno sa tam stretneme priatelia…

Sushi Blog majster


Pridať komentár!

 1. Petko :: 13. január 2008

  Dorotka, hru ti vrelo odporucam, je to zazitok. Nevlecie sa to, ma to rytmus a humor, rejzuje to klimacek..

 2. Jana :: 13. január 2008

  Sushi som este nejedla. A asi ani nebudem, surovu rybu by do mna nikto nedostal, ani v divadle.. To fakt robia pocas tej hry? to tam musi aj trochu smrdkat asi

 3. roman :: 14. január 2008

  no hra gunagu určite poteši aj tych čo nemaju radi suši

 4. Dorotka :: 14. január 2008

  Ahoj Roman, sa celkom tesim, chystam sa nato predstavenie co bude toho 29. januara. Vidim ze mas stranku o receptoch:D, idem sa pozriet..

 5. Pata :: 20. január 2008

  Velmi pekna hra, odporucam. Sexi manzelia a sushi na javisku.

POPULÁRNE ČLÁNKY

KATEGÓRIE

NAPÍSALI O NÁS

Sushi Blog na Facebooku