Sushi Blog

Sushi, ktoré sa hodí na výlety

Onigiri. Veľmi populárny výrobok z ryže konzumovaný v Japonsku. U nás sa dá kúpiť s rôznymi plnkami v každom obchode. Ide o ryžu spracovanú zväčša do trojuholníka s plnkou vo vnútri. Toto jedlo je nie len zdravé, ale aj veľmi rýchlo vyrobiteľné a skladné.

Ryža ako taká vie rýchlo zasýtiť, takže na to aby človek bol sýty, stačí len pár kúskov onigiri. Hodí sa napríklad na výlety alebo všade tam, kde človek nechce nosiť veľa ťažkého jedla, ale chce byť sýty.

Ako si pripraviť onigiri

Tradičné onigiri sa vyrába z uvarenej lepkavej ryže, ale ja ho vždy pripravujem z rovnako ochutenej ryže ako je sushi ryža (tak mi to radila jedna Japonka, čo ma učila ako na to).

Chuť ryže sa zväčša dopĺňa skôr slanými alebo kyslými plnkami. V súčasnosti to už ale nie je pravidlo a ako plnka sa dá použiť čokoľvek.

Tradičnou japonskou plnkou, ktorú odporúčam ochutnať, je umeboshi — japonská slivka (tak to volajú, ale má to vraj bližšie k marhuli), ktorá je slaná a veľmi kyslá.


Umeboshi.

Kto by preferoval trochu viac “európsku” plnku, tak sa dá vyrobiť kura s majonézou, tuniak alebo aj taký kukurično-majonézový šalát si viem predstaviť.

Pre mlsné jazýčky
Pokiaľ by mal niekto mlsný jazýček, tak som sa dočítala, že sa ako plnka dá využiť aj azuki (sladká japonska fazuľa kúpiteľná v konzervách v špecializovaných obchodoch).


Azuki.

V podstate ľubovoľná vec, ktorá vám chutí sa dá dať do vnútra. Akurát netreba zabúdať, že plnka by
nemala byť úplne suchá (preto sa často dnu dáva majonéza), lebo potom onigiri nechutí veľmi dobre. Pokiaľ má človek trochu fantázie, vie si plnky prispôsobiť, aby onigiri chutilo podobne ako jeho obľúbené sushi, alebo vymyslieť vlastnú originálnu plnku.

Postup
No a teraz k výrobe. Uvaríme si ryžu, aby bola lepkavá, prípadne ju dochutíme ako sushi ryžu so
sushisu a ešte za tepla z nej vyformujeme placku hrúbky asi 2 cm a tvaru rovnostranného trojuholníka so stranou do 10 cm.

V trojuholníku vo vnútri prstami vyhĺbime jamku, do ktorej vložíme plnku. Odporúčam čo najširšiu, aby sa tam zmestilo dosť plnky, inak bude mať človek pocit, že je samú ryžu a plnka nikde. Jamku môžeme zakryť ryžou ak nám to vyjde. Vytvorený trojuholník zabalíme do riasy nori (nastriháme si z nej vhodne široké pásiky) a môžeme konzumovať.

Dobrá rada na záver

Pokiaľ by ste sa rozhodli onigiri uskladniť na neskoršiu konzumáciu, alebo vziať niekam na výlet, tak odporúčam neobaľovať trojuholník s nori. Namiesto toho trojuholníčky ryže vložte do plastového vrecka, ktorý môžete nechať v chladničke alebo mrazničke. Do nori sa onigiri balí až pred konzumáciou (v Japonsku je onigiri predávané s plátkom nori, do ktorého sa balí tesne pred konzumáciou) inak riasa navlhne a nie je moc chutná.

Recept pre sushiblog.sk napísala Monika. Ďakujeme.

Sushi Blog majster


Pridať komentár!

  1. Perla :: 24. apríl 2008

    Fajnove, tie umeboshi slivky vyzeraju trosku ako tortellini.. zaujimalo by ma ako xutia…

  2. ponterosa :: 2. máj 2008

    mam naozaj chut ist na vylet. tu v kanada si robime toast. ale sushi, why not?

POPULÁRNE ČLÁNKY

KATEGÓRIE

NAPÍSALI O NÁS

Sushi Blog na Facebooku