Sushi Blog

Pozor, ak jete sushi paličkami

Sushi sa dá jesť aj rukami. Najmä nigiri. Chytíte ho medzi palec a prostredník a na stranu s ryžou položíte ukazovák. Rybacou, kreveťou alebo zeleninovou stranou zase sústo trošku namočíte v sójovej omáčke, v ktorej už môže byť rozmiešané wasabi…Ak sa predsalen rozhodnete jesť paličkami, nestrčte ich do ryže…

Dajme si maličkú lekciu “paličkovej” sushi etikety:

Všeobecne, strkať paličky do jedla ako tento milý chlaček na fotke je veľmi neslušné a drzé.


Foto via

Ale už vôbec ich “necpite” do ryže. To sa robí len vtedy, ak niekto zomrel, rozumej na správnom japonskom sushi kare. Inak sú paličky v Japonsku zvané Hashi v ryži tabu.

Paličkami, ktoré vám čašník prinesie na stôl väčšinou aj s keramickou doštičkou Hashi oki sa tiež nemá na nikoho ukazovať, ani sa s nimi hrať.


Foto via

Okrem paličiek a sushi je pred vami aj miska so sójovou omáčkou. V lepších sushi baroch vám pred jedlom dajú utrieť ruky teplým uterákom zvaným Oshibori. Nikto nebude namietať, ak si doň utriete prípadne aj tvár.

Takto treba paličky uchopiť:Foto via, Foto via2

Keď prinesú prvý alebo ďalšie chody, vašimi paličkami nenakladajte aj ostatným. Naložte len sebe. Každý si naloží sám.


Foto via

Mľaskať a sŕkať môžete koľko chcete, to je v Japonsku a tým pádom aj v slovenských sushi baroch vítané. Môžete dokonca zdvihnúť misku s jedlom zo stola bližšie k ústam. Hashi vám poslúžia nato, aby ste si pochúťky posúvali ľahšie do úst.

SÚVISIACI ČLÁNOK S VIDEOM: Ako jesť sushi

Sushi Blog majster


Pridať komentár!

 1. sandra :: 21. júl 2008

  napokon aby sa tie paličky nepolamali

 2. Peťo ZM :: 21. júl 2008

  ja jem rukami a nič sa nepoláme…

 3. lolek :: 21. júl 2008

  No to by som musel stravit minimalne 1 hodinu pri jedeni s palickami, aby som sa vobec aspon trochu najedol, ked sa pozriem, kolko tie palicky naberu.

 4. TimeLord :: 21. júl 2008

  Tu vo Vancouveri som uz vyskusal viacero japonskych sushi barov, ale teply uterak mi este nikde nedali :) Pritom tu je snad na kazdej ulici aspon jeden sushi bar, ak nie viacej. Ale skusim teda najblizsie poprosit po japonsky “Oshibori o kudasai” a uvidime co bude :)

 5. Samosuš :: 22. júl 2008

  Napriklad v Osaka sushi bare v podunajskych biskupiciach mi uterak vzdy doniesli, sami od seba, ale inak to ani na SK nie je moc pravidlo:-)

 6. Moniker :: 22. júl 2008

  To podstatne som sa nedozvedel.
  Ked teda nemam strkat palicky do ryze, ako ju mam do certa jest? Rukami?

 7. sushimajster :: 22. júl 2008

  Moniker, niektore susta mozete jest rukami. Postup je opisany v perexe clanku. Technika jedenia palickami je zase zobrazena na dvoch kreslenych obrazkoch. Ked uchopite hashi tak ako na tych obrazkoch tak vam to pojde…

 8. Moniker :: 22. júl 2008

  Asi som sa zle vyjadril. Pytam sa, ako mam jest ryzu, kedze do nej nemam strkat palicky?

 9. sushimajster :: 22. júl 2008

  Co sa tyka maki sushi, tak ryza je obalena v riase, cize vobec do nej netreba strkat palicky. A nigiri (platok ryby alebo krevety etc na kvádriku ryže niekedy previazaný riasou..) mozete jest rukami.. Ak myslite ine azijske jedla, tak neviem, ale nemam pocit ze clovek musi pichat palicky do ryze aby si ju v pohode nabral.

 10. Moniker :: 22. júl 2008

  Aha, dakujem

 11. SVG :: 22. júl 2008

  Este by mozno stalo za poznamku, ze sushi (a jedlo vseobecne) sa nikdy nepodava inej osobe pomocou paliciek (dva pary paliciek na jednom kuse potravy su tabu – budi to nevhodnu asociaciu na odovzdavanie telesnych pozostatkov pri pohrebnom rituali). Radsej ponuknite tej osobe tanier, nech si z neho vezme jedlo palickami sama.

 12. kaz :: 1. august 2008

  Ako jesť ryžu paličkami? Sypkú smaženú ryžu si slušne vychovaní ázijci pomocou paličiek po jednotlivých sústach obalia v zeleninových listoch alebo menších kúskoch sušenej morskej riasy. Je to radosť sledovať, skutočné artistické čísla s paličkami. Neviem, či by to ktokoľvek zo Slovákov vedel

 13. missonline :: 2. august 2008

  ryza palickami? normalne :) na sushi (ale aj vseobecne) sa nepouziva uncle ben’s ryza, ktora sa nelepi (ach ten slogan stale znie v usiach) a tak jednoducho z misky vyskrabavaju a naberaju susta rovnakym sposobom ako zdvihate kusky sushi.. da sa opatrne uchopit aj jest zrnko za zrnkom, ale to len v ramci prisnej diety ;)
  prislusnici azijskych narodov mi prezradili ten idealny sposob drzania paliciek: drz ich tak aby ti nespadlo jedlo a aby si sa najedol.. japonsko, hong kong, cina, thajsko.. vsetci sa vzacne zhodli, ale sposob zobrazeny v clanku je jednoduchy a pre mnohych vyhovujuci..

 14. Lubo :: 23. september 2010

  Len taka offtopic poznamocka, zdvihnut si misku s jedlom zo stola je v Japonsku normal, ale v Korei je to neslychana hrubost…

POPULÁRNE ČLÁNKY

KATEGÓRIE

NAPÍSALI O NÁS

Sushi Blog na Facebooku