Sushi Blog

Monikine sushi I. - Konbu

Návod a recept na sushi, ktorý vám aktuálne predstavujeme nie je učite prvý ani posledný. Je od Moniky a je veľmi cenný. Monika totiž bola istý čas v Japonsku a tam pochytila okrem tradičných postupov prípravy sushi (v tomto prípade sushi ryže) aj niekoľko “zlepšovákov”. Prvým je Konbu, alebo Kombu, ktoré obohatí vašu sushi ryžu…

Konbu je jedlá riasa. Veľmi vychytená vo východnej Ázii. Okrem Japoncov jej holdujú aj Číňania a Kórejci.

Konbu na prípravu ryže odporúča Monika, ale začnime pekne od začiatku:

Na prípravu sushi je najlepšia špeciálna ryža na sushi. Tak aspoň odporúčajú Japonci. Monika ale rozdiel medzi obyčajnou a sushi ryžou moc necíti: “pokiaľ doma nemáme sushi ryžu, použijem aj našu (krátkozrnnú). Ryžu vysypem do nádoby a aspoň 4-krát ju premyjeme vodou,” vysvetľuje.

Z ryže sa odplaví biela voda a potom bude lepkavejšia. Premytú ryžu dáme do hrnca a zalejeme vodou, tak aby hladina vody bola asi 3 cm nad ryžou. Varíme na silnom plameni asi 15 minút. Potom plameň stíšime a varíme pod pokrievkou najviac ďalších 30 minút. Do vody k ryži môžeme na začiatku pridať pár plátkov riasy konbu, ktorá zlepší chuť ryže.


Konbu, ktoré sme pridali do hrnca s ryžou

Keď je ryža uvarená, pridáme do nej sushisu, ktoré zabezpečí ryži špecifickú chuť. Sushisu sa používa namiesto zmesi ryžového octu, cukru a soli.


Tekuté Sushisu, jeden z druhov

Výhoda je, že pomer ingrediencií, ktorými sa ryža dochucuje je zachovaný a tak sa chuť priblíži tej ozajstnej sushi ryže.

Sushisu sa dá kúpiť tekuté alebo práškové. Dávkovanie záleží od vašej chuti alebo od konkrétneho sushisu a je vždy uvedené na obale.


Práškové Sushisu

Po naliatí (nasypaní) sushisu do ryže, ryžu zamiešame. Miešanie sa robí pohybmi ako by sme ryžu chceli krájať (takto by sme zrnká ryže nemali pomliaždiť).

Premiešanú ryžu môžeme ešte na chvíľu zakryť. Sushi ryžu spracúvame ešte teplú. “Aj napriek tomu, že som videla recepty, kde sa výslovne píše, že ryžu necháme vychladnúť. Mňa však učili dve Japonky nezávisle na sebe, že ryža sa spracúvava ešte teplá a tak to dodržiavam,” hovorí Monika.

Keď je ryža pripravená, môžeme začať s výrobou sushi. Kedže je ryža lepkavá, namáčame si ruky do pripravenej nádoby s vodou, aby sa nám ryža nelepila na prsty.

Sushi Blog majster


Pridať komentár!

  1. sushipopular :: 1. apríl 2008

    zaujimave,ale určite je najlepšie sa učit v domovskej krajine jedla,takže teda nedajme ryžu vychladnut http://www.mojerecepty.sk/susi-japonska-specialita.html

  2. Karolina :: 2. apríl 2008

    O konbu som doteraz nikdy nepocula..Zaujimave.

POPULÁRNE ČLÁNKY

KATEGÓRIE

NAPÍSALI O NÁS

Sushi Blog na Facebooku