Sushi Blog

Hit leta: Brokolica na wasabi šťave

Čo všetko sa dá pripraviť z všemohúcej, velezdravej “seňority” brokolice? Skúšali ste už Brokolicu na šťave z wasabi? Po japonsky by názov receptu znel Burokkori no wasabi ae. Prosím, ochutnajte brokolicu na tento japonský, inšpiratívny, jednoduchý, stále zdravý a chutný spôsob.

Recept burokkori no wasabi ae

Čo potrebujete na brokolicu s wasabi šťavou:

• 1 menšiu hlávku nakrájenej brokolice. Kvetinovú časť polámte na drobné kúsky, stonku olúpte a naporcujte na tenké plátky. • Hrniec so slanou vodou na varenie. • 2 1/2 čajovej lyžičky wasabi prášku alebo pasty. Na pastu prášok premeníte pridaním pár kvapiek vody. • 4 polievkové lyžice sójovej omáčky • 2 polievkové lyžice saké • 1 polievková lyžica cukru

Postup:

1. Priveďte vodu (osolenú) do varu.

2. Varťe brokolicu kým bude jemná a chrumkavá a jej farba musí zostať jasne zelená.

3. Po dovarení brokoličku osviežte pod studenou tečúcou vodou a následne nechajte odkvapkať. (Ak sa neponáhľate, môžete brokolicu nechať vychladnúť len tak a tento krok môžete vynechať.)

4. Medzičasom, pomiešajte všetky ostatné ingrediencie s výnimkou wasabi na malej panvici, kde ich jemne osmahnite za nízkej teploty, kým sa nerozpustí cukor.

5. Nechajte zmes vychladnúť a pridajte wasabi. Tú 1/2 lyžičku si môžete nechať v rezerve, ak by to bolo na konci príliš alebo málo ostré. Miešajte kým wasabi so zmesou nesplynie. Vznikne vám wasabi šťava.

6. Vylejte šťavy na brokolicu a dobre pomiešajte. Podávajte za izbovej teploty alebo chladené. Podľa možnosti s malou porciou wasabi pasty na boku taniera, ktorú si môže stravník primiešať do jedla počas stolovania (ak im wasabi naozaj chutí:-).

Poznámky:

- Môžete použiť aj mrazenú brokolicu

- Ideálne je použiť čerstvý nastrúhaný koreň wasabi (viď foto nižšie), ale aj wasabi v prášku je fajn (to zoženiete zaiste ľahšie).

Ideálne na výrobu šťavy je nastrúhať surový koreň wasabi, stačí však aj prášok.

- Použite menej wasabi, ak ho považujete za prisilné.

- Toto jedlo môžete použiť aj ako hlavný chod, ak sa rozhodnete pridať nejaké proteíny. Brokolicu na wasabi šťave môžete podávať napríklad s obieleným nakrájaným tofu alebo s kuracími prsiami na prírodno. Šťava je výborná s obomi…

Môžeme skonštatovať, že nuda so surovou alebo varenou brokolicou skončila.

Vyskúšajte brokolicu na wasabi šťave.

Dobrú chuť.

Viac o wasabi na Sushiblog.sk:
Koľko wasabi si mám dať na sushi?
Wasabi vo filme

Sushi Blog majster


Pridať komentár!

  1. severka :: 7. júl 2008

    no neviem či som mala prave wasabi,ale bolo menej pikantne než sa hovori

  2. Dusan Dubravka :: 13. júl 2008

    to bola pochutka, dakujem za recept. konečne brokolica na netuctovy sposob. Ze ju najdem na sushiblogu som necakal ale brokolica a wasabi je velmi fajn spojenie..

POPULÁRNE ČLÁNKY

KATEGÓRIE

NAPÍSALI O NÁS

Sushi Blog na Facebooku